НОМІНАЦІЯ

ІНКЛЮЗІЯ

28. "Давай, грай!"

Соціальний фонд "Шахтар Сошіал"
Давай, грай! – найбільший соціальний футбольний проєкт в Україні, спрямований на розвиток дитячого футболу, заснований у 2013 році.

Учасники – хлопчики та дівчата, віком від 7 до 16 років, у тому числі діти з інвалідністю.

6000 учасників мають можливість безкоштовно грати на футбольних майданчиках з необхідним інвентарем під наглядом тренерів клубу 3 рази на тиждень, безперервно.

Учасники – це соціально незахищені діти, біженці та діти, які проживають близько в межах лінії розмежування, і діти з інвалідністю.

Мета проєкту – фізичний та ментальний розвиток дитини через футбол. Методологія тренувального процесу включає в себе елементи гендерної рівності та соціальної інклюзії, тобто проєкт заохочує участь дівчат та дітей з інвалідністю, заходи та вправи націлені на розвиток безбар'єрності та рівності.
В даний час проєкт має 74 футбольних майданчиків в 43 містах та селищах України, 10 майданчиків розташовані близько до лінії розмежування, в регіонах, які постраждали від воєнного конфлікту в Східній Україні з 2014 року.

Однією з цілей проєкту є сприяння соціальній інклюзії, забезпечуючи можливості для дітей з інвалідністю грати у футбол. Учасниками проєкту є діти з такими видами інвалідності: вади слуху, ДЦП, аутизм та синдром Дауну.

290 дітей з інвалідністю віком 7-16 років беруть участь у безкоштовних футбольних сесіях у 10 містах України. Методика занять була адаптована до особливих потреб дітей. Діти з особливими потребами є частиною проекту з серпня 2018 року, коли в Маріуполі була створена перша група.

Гравці ФК «Шахтар» регулярно відвідують дітей з особливими потребами в різних населених пунктах України, залучаючись до майстер-класів.

Партнерами напрямку у роботі із дітьми з інвалідністю є такі організації: ДТЕК, Спеціальна Олімпіада України, Фонд ООН у галузі народонаселення в Україні та Національна Асамблея людей з інвалідністю України. 8% учасників проєкту складають дівчата, однак у 2018 році дівчата не залучались до занять.

Проєкт додатково підтримується іншими 10 українськими організаціями (донорами). Важливість проєкту підтверджує факт, що у 2017 році лише 2,7% дітей країни грали у футбол. У той же час, наприклад в Англії більше 30% дітей у віці від 5 до 10 років і близько 45% дітей у віці від 11 до 15 років грають у футбол (джерело: statista.com).

За інформацією Міністерства молоді та спорту України, у 2016 році лише 40 тисяч людей з різними типами інвалідності займалися спортом, що складає всього 1.5% від загальної кількості людей з інвалідністю в Україні, згідно інформації Державної служби статистики України. Згідно доповіді «Sports participation in England 2017», майже 43% людей з інвалідністю займаються спортом.

Проект був оцінений та відстежений у співпраці з фондом EFDN та організацією Upshot наприкінці 2020 року. Партнери допомагали аналізувати зібрані дані. Частиною зовнішнього оцінювання став аналіз базових та фінальних опитувань, які вимірювали показники ментального здоров'я кожного учасника. Було застосовано підхід Единбурзької шкали ментального благополуччя (WEMWBS).

Порівняння отриманих результатів після аналізу анкет окреслило прогрес, досягнутий у рамках проектної діяльності, поліпшилось самопочуття учасників, їх впевненість та відчуття безпеки.