НОМІНАЦІЯ

Організація соціальних сервісів

48. Місце спілкування для самотніх людей поважного віку

Харківський обласний благодійний фонд «Соціальна служба допомоги»
Самотність і старість. Сьогодні ці слова стали синонімами. Саме люди похилого віку відчувають свою непотрібність. Їх постійно пригнічує почуття самотності, немічності, а з ними і безпорадності. Із цим виникає висока ймовірність виникнення депресії, розвитку різних захворювань і загального нездужання.

Щоб попередити соціальну ізоляцію стареньких, наша організація з 2001 року допомагає їм вести активне життя завдяки клубу "Друга молодість". За роки роботи Клуб зумів створити велику та дружню спільноту з самотніх бабусь та дідусів, які потребують спілкування, піклування та щоденної соціальної та психологічної підтримки. Вони мають можливість систематично зустрічатися, відзначати свята та пам'ятні дати разом, займатися творчістю, рукоділлям, співати та активно проводити своє дозвілля. За ці роки більшість із них стали рідними людьми, які підтримують один одного в радості та біді, допомагають впоратися з хворобами та різними проблемами.

У 2021 році, пандемія COVID-19 внесла свої корективи в функціонування клубу та суттєво вплинула на його роботу. У зв'язку із карантином, стали неможливими проведення масових заходів. Під час дії «червоної зони», люди похилого віку взагалі не могли збиратися та спілкуватися в Клубі. Старенькі зіштовхнулися з додатковими проблемами: неможливість вийти на вулицю і ризик заразитися; загроза відсутності сторонньої допомоги; відчай; погіршення фінансового стану через різке зростання цін.

Для того, щоб допомогти стареньким не залишитися сам на сам зі своєю самотністю та безпорадністю в умовах пандемії COVID-19, наш Клуб адаптував свою роботу до нових, несприятливих умов:
Відповідно до вимог карантину, ми збирали людей похилого віку у малих групах. Ми проводили для них заходи, сповнені позитиву, віри у покращення ситуації, намагалися створити доброзичливу та привітну атмосферу добра, любові, радості. Це допомагало відволікти стареньких від негативу, депресії і відчаю у складний для них час.

Ми активно залучали наших партнерів із кола бізнесу до підтримки людей похилого віку. Завдяки торговій мережі «Ашан» та її відвідувачам, була організована підтримка стареньких продуктами харчування. Компанія Glovo забезпечувала літніх людей гарячими обідами та товарами першої необхідності. Також, тривали фандрейзингові збори на «Українській біржі благодійності». Завдяки небайдужим людям, було зібрано гроші в підтримку роботи клубу, на смаколики для чаювання та екскурсії на свіжому повітрі. Все це дозволило підтримати наших бенефіціарів матеріально, враховуючи постійний ріст цін на товари народного вжитку та ліки.

Під час дії «червоної зони» карантину, ми організували онлайн роботу клубу. З цією метою, завдяки фінансуванню Європейського Союзу та за підтримки the Black Sea Trust for Regional Cooperation (BST), ми змогли закупити сучасне обладнання – ноутбуки та планшети, що допомогло співробітникам навіть у період вимушеної самоізоляції бути на зв'язку з бенефіціарами.

Готуючись до погіршення епідеміологічної ситуації, ми заздалегідь провели навчальні тренінги з комп'ютерної грамотності для стареньких, а у період локдауну видали їм у тимчасове користування планшети. За допомогою цих ґаджетів, самотні старенькі постійно залишалися на зв'язку між собою та зі співробітниками. Це допомогло їм підтримувати соціальні контакти, не відчувати себе самотніми та покинутими. За 2021 рік, не зважаючи на пандемію, ми надали соціальну та благодійну допомогу понад 70 самотнім стареньким, таких уразливим та часто безпорадним. Ми використовували різні форми та методи роботи, працювали офлайн та виходили в онлайн, аби підтримати людей, які потребують допомоги.