НОМІНАЦІЯ

Організація соціальних сервісів

49. Надання притулку жінкам, що постраждали від насильства, розвиток їх професійного потенціалу та фінансової спроможності.

Благодійна організація "Світло надії"
Сьогодення ставить перед суспільством безліч проблем, які викликають навколо себе неабиякий ажіотаж та потребують негайного вирішення.

Проте маємо парадокс: деякі не менш болючі питання залишаються «в тіні», бо люди, яких вони безпосередньо торкаються, вважають їх своїм особистим болем і намагаються вирішити їх самостійно або ж просто змиритися із наявною ситуацією. Це стосується насамперед насильства в сім'ї, бо переважно постраждалі від нього намагаються мовчати. За статистичними даними Міністерства соціальної політики: кожна 5 жінка в Україні стикалася з тією чи іншою формою насильства, страждають від цього і чоловіки. Втім, 90% постраждалих від насильства - саме жінки.

Тривалий час проблема насильства в сім'ї вважалася прерогативою усталених звичаїв та традицій і залишалася поза сферою правового регулювання та поза увагою компетентних органів державної влади. Тільки протягом останнього часу теми насильства у родині стали предметом публічного обговорення. Для того, щоб перемогти реальне зло, його треба знати, відкрито обговорювати проблему та шукати шляхи вирішення.

Усвідомлюючи проблему та чітко розуміючи, що першочерговим завданням у протидії домашньому та гендерно-обумовленому насильству є забезпечення захисту для постраждалої особи, у 2017 році БО «Світло надії» за фінансової підтримки Полтавської ОДА відкрила Притулок для жінок та жінок з дітьми, які постраждали від домашнього насильства.

Завдяки роботі Притулку вдалось забезпечити не лише цілодобове перебування в умовах безпеки та психоемоційної підтримки, але й комплексну психосоціальну допомогу, яка дає можливість подолати наслідки вчиненого насильства й збільшує шанси уникнути повторних інцидентів.

Притулок для жінок може одночасно надати прихисток для 17 дорослих та 17 дітей. За 5 років роботи Притулку послуги отримали 349 осіб, з них 166 жінок та 183 дитини.

Важливим аспектом сталості роботи притулку є всебічна підтримка місцевої влади, адже фінансування Притулку здійснюється коштом бюджету Полтавської громади та територіальних громад, які спрямовують жінок за допомогою та підтримкою. Наразі 20 територіальних громад Полтавської області забюджетували кошти на закупівлю послуг Притулку у БО "Світло надії".

За роки роботи з жінками, що постраждали від сімейного насилля, ми зрозуміли, що явище, коли постраждала особа не може піти від кривдника, спричинене не лише психологічною залежністю та відсутністю житла, але й іншими факторами, зокрема фінансовою залежністю від кривдника.
Саме тому ми не стали зупинятись на досягнутому та почали вживати заходів щодо нівелювання і цього аспекту. У якості однієї з ланок комплексної допомоги жінкам, що постраждали від сімейного насилля, з метою їх реінтеграції та формування фінансової незалежності ми почали навчати постраждалих жінок професії «Швейна справа» та залучати їх до роботи на соціальному підприємстві «Навчально-виробничий центр», заснованому Організацією у 2014 році.
Такий підхід забезпечує не лише економічну стабільність жінок, постраждалих від сімейного насилля, але підтримує сталість послуг з протидії домашньому насильству - частина доходу від діяльності соціального підприємства спрямовується для фінансування Притулку для жінок. Такий підхід сприяє подоланню багатьох зовнішніх факторів, які не дозволяють жінці вийти з «кола насилля». Таким чином, на базі Притулку для жінок забезпечено задоволення базової потреби – потреби у безпеці та захисті, яка, в свою чергу відкриває нові горизонти та дає жінці змогу йти далі, розвиватись, здобувати економічну незалежність та перспективи.
Враховуючи те, що жінка, яка постраждала від насилля в силу психологічних чинників не може швидко адаптуватись до нових умов життя, робота на соціальному підприємстві стає для неї своєрідним підґрунтям до економічної стабільності та знижує шанси жінки повернутись до кривдника на підставі фінансової залежності.