НОМІНАЦІЯ

Організація соціальних сервісів

53. Створення центру денного догляду для дітей та молоді з інвалідністю

СПІЛКА САМАРИТЯН УКРАЇНИ КИЇВСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ
Ініціатива покликана допомогти родинам (здебільшого це одинокі матері), які самотужки виховують дітей з інвалідністю. У цій ситуації матері нажаль часто упиняються у вкрай важкому становищі: донька або син з інвалідністю потребують постійного догляду та піклування, потрібні кошти на житло, медикаменти, лікування, засоби та заходи реабілітації.

Мати вимушена увесь свій час лишатися біля дитини з інвалідністю – не має можливості піти на роботу щоб заробляти кошти на життя або навіть приділити трохи часу собі, сходити до лікаря, по справах або просто ледь трохи відпочити. Й дедалі дитина дорослішає, проблеми матері стають складнішими. Майже дорослу людину з інвалідністю складніше підняти або посадити, скупати тощо.

По досягненню дитини з інвалідністю 18-річного віку майже усі двері для неї зачиняються: більше ніякого навчання, ніякої допомоги щодо реабілітації, практично немає можливості отримати послуги з денного догляду. Соціальні ініціативи Спілки Самаритян України Київське Об'єднання розвиваються разом із актуальними потребами дітей з інвалідністю та їхніх родин.

На базі нашого центру тимчасового перебування матерів та дітей з інвалідністю «Особлива дитина» ми вже успішно запровадили надання соціальних послуг денного догляду та мобільного догляду вдома для важкохворих дітей та дітей з інвалідністю. Це дає можливість покращити якість життя цих дітей та розвантажити їхніх матерів, надати їм шанс на соціалізацію та у деяких випадках на працевлаштування.

У центрі діти отримують гаряче харчування, поряд із кваліфікованими доглядальницями з ними працюють фахівці: психолог, логопед – корекційний педагог тощо, організовано їхнє дозвілля: поряд із центром ми влаштували ледве не єдиний у місті інклюзивний дитячий майданчик, який збудовано так, що їм можуть користуватися усі діти, у тому числі й діти з інвалідністю. Усі зазначені послуги надаються для родин безкоштовно.

Спілка Самаритян України Київське Об'єднання (ССУ КО) є одним із ініціаторів щодо уможливлення закупівлі соціальних послуг у громадських організацій за кошти місцевих бюджетів. ССУ КО є офіційним надавачем соціальних послуг та співпрацює з містом, яке в рамках соціального замовлення закуповує соціальні послуги.

У 2021 році ми зробили наступний крок: за підтримки німецьких партнерів повністю відремонтували та оснастили приміщення для нового центру, цього разу не лице для дітей, а й для молоді з інвалідністю. Центр відремонтовано та облаштовано з урахуванням найкращих європейських практик, враховано усі потреби щодо пересування та перебування людей з інвалідністю. Тут є й сенсорна кімната, й приміщення для роботи психологів, й зручні та просторі санітарні кімнати, й приміщення для відпочинку та дозвілля постояльців.

Відкриття нового центру заплановане на листопад 2021 року. Планується, що згодом центр буде приймати для денного догляду молодь з інвалідністю, тобто тих, кому вже виповнилося 18 років, і хто вже не має можливості відвідувати дитячі установи. Але питання щодо закупівлі цієї вкрай потрібної послуги містом, ще потрібно вирішити (лобіювати).

Нашими соціальними ініціативами ми намагаємося продемонструвати владі й громадськості, що організації громадянського суспільства спроможні на високому фаховому рівні надавати допомогу та соціальні послуги, здатні вказувати на потреби та проблеми вразливих категорій населення та пропонувати шляхи їх вирішення у таких формах співпраці, де влада зберігає контроль, але делегує виконання громадському сектору – ця практика виявилась найбільш ефективною у більшості розвинених країн.