EU4CSOs EmpowerUA сприятиме розвитку ринку соціальних послуг в громадах

Громадські об’єднання та благодійні організації є дуже гнучкими та здатні швидко реагувати на потреби громад, надавати якісні послуги людям в складних життєвих ситуаціях. Часто благодійні організації формуються самими представниками уразливих категорій (люди з ВІЛ, люди з інвалідністю, переміщені особи, ветерани та ін.) тому як ніхто інший розуміють потреби цих цільових груп.

Організації громадянського суспільства, надають послуги коштом залучених коштів благодійників. Водночас соціальна сфера в державі існує окремо від ОГС, а соціальні послуги за бюджетні кошти надаються закладами соціального захисту. 

Соціальні послуги в територіальних громадах повинні закуповуватись прозоро та на конкурентній основі, у різних надавачів послуг: у муніципальних установ та соціальних служб, але так само та у недержавних організацій, зокрема в ОГС. Бюджетні кошти, спрямовані на надання соціальних послуг населенню, повинні витрачатись відповідно до потреб населення, вони мають бути різноманітними, доступними та такими, що максимально відповідати потребам людей. 

“EU4CSOs EmpowerUA має на меті розвивати ринок соціальних послуг, адже розвиток конкуренції стимулюватиме усіх надавачів працювати ефективно та надавати більш різноманітні та якісні послуги. Кожна громада є унікальною, потреби та обсяги необхідних соціальних послуг краще видно на місцях, саме тому ми працюємо на рівні громад, навчаючи та мотивуючи органи місцевого самоврядування організовувати конкурентні закупівлі послуг” – говорить Ганна Котенко, Виконавча Директорка, БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне» та керівниця проєкту EU4CSOs EmpowerUA.

В державних закупівлях передбачено такі форми конкурентних закупівель: через систему ProZorro, через конкурс проєктних пропозицій, через оголошення тендеру на соціальне замовлення. Незважаючи на достатнє нормативно-правове регулювання питання закупівлі соціальних послуг, на жаль, не всі громади практикують конкурентні закупівлі. Саме тому одним із напрямків проєкту є локальна адвокація, робота громадських активістів на рівні громад.

“Шляхом конкурсу, нами було відібрано 10 експертів, які реалізовуватимуть ініціативи на рівні громад 7 областей. Результатом їхньої діяльності має стати виділення коштів з місцевих бюджетів для забезпечення закупівлі соціальних послуг на конкурентній основі. Адвокаційники працюватимуть відповідно до адвокаційних планів і  очікується, що реалізовані ініціативи не лише започаткують закупівлі послуг в громадах, які досі цього не практикували, але і змотивують сусідні громади організовувати конкурентні та прозорі закупівлі соціальних послуг і у себе також. Розповідатимемо вам про хід роботи” говорить Євген Баборикін, керівник напрямку адвокації в проєкті EU4CSOs EmpowerUA.

Нагадаємо в березні БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне» конкурс субгрантів в межах проєкту EU4CSOs Empower UA має на меті забезпечити фінансовою підтримкою та підвищити спроможність ОГС надавати якісні соціальні послуги людям, які опинилися у складних життєвих обставинах відповідно до Державних стандартів соціальних послуг.

Довідково: Проєкт Європейського Союзу “Посилення залучення громадянського суспільства для розвитку соціальної сфери в Україні” (EU4CSOs EmpowerUA) спрямований на покращення якості, різноманітності типів соціального захисту шляхом розвитку ринку соціальних послуг на рівні громад. Завдяки розбудові спроможності та навчанню, територіальні громади разом з організаціями громадянського суспільства зможуть надавати більш якісні соціальні послуги. Проєкт має на меті зміцнити організації громадянського суспільства, щоб вони стали більш професійними у сфері соціальних послуг, роблячи їх видимими та стійкими партнерами для надання соціальної допомоги на рівні громад.

Проєкт EU4CSOs EmpowerUA реалізує БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне» за фінансового сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї новини є виключно відповідальністю БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.